Laboratuvar

Vitamin B12

Vitamin B12 Testi Neden Önemlidir?

Vitamin B12 (Kobalamin) çekirdeğinde kobalt içeren bir B vitaminidir. İnsan vücudundaki hemen tüm hücrelerin metabolizmasına katılır. Bu nedenle eksikliğinde, yorgunluktan hafıza kaybı ve depresyona kadar uzanan  farklı şiddette mental şikayetler izlenebilir. Yanısıra anemi bulguları (solukluk, hızlı nabız, hızlı solunum ), kol ve bacaklarda uyuşma veya hissizlik  görülebilir.  Ayrıca vitamin B12 son yıllarda hiperhomosisteinemi ve damar hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir.

Vitamin B12 seviyelerini korumak için birinci adım gıdalarla yeterli miktarda alınmasıdır. İkinci adım ise gıdalarla alınan vitaminin sindirim sisteminden emilimidir.

Yukarıdaki iki adımdan birinde aksaklık sözkonusu ise Vitamin B12 eksikliği ortaya çıkar ve az önce belirttiğimiz şikayetler yaşanır.  Dengeli beslenmeyen kişilerin, 60 yaş üzerinin, sindirim sistemi hastalığı (örnek; gastrit) nedeniyle tedavi görmüş veya görmekte olanların,  intrensek faktör eksikliği bulunanların, pernisiyöz anemi hastalarının kanda B12 vitamini düzeylerini ölçtürmeleri gereklidir. Ek olarak gebe ve emziren anneler ( bebekte vitamin eksikliği riski) ve baba olmayı planlayan erkekler (sperm sayı ve motilitesine etki) vitamin B12 düzeylerinin yeterliliğinden  emin  olmalıdırlar.

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun