VAJİNAL AKINTILAR

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu durum özellikle adet döneminin ilk gününden itibaren yaklaşık iki hafta sonra yükselen östrojen hormonun rahim ağzındaki mukus salgısını arttırmasına bağlıdır. Doğum kontrol hapları bu bölgeden salgılanan mukus salgısını azalttığı için vaginada kuruluk hissi yaratabilir. Normal olarak değerlendirilen vaginal akıntı kokusuzdur, yanma, batma ve kaşıntı hissi uyandırmaz. Yoğun vaginal akıntının birçok sebebi olabilir. Jinekolojik muayeneden çekinildiği için kulaktan dolma bilgilerle kullanılacak ilaçlar bazen çok önemli bir hastalığın gözden kaçmasına neden olabilir. Vaginadaki her akıntının kaynağı mantar enfeksiyonu değildir. Vücudun başka bölgelerindeki kaşıntılar için kullanılan kremler vagina ve dış genital bölge kaşıntılarında uygun olmayabilir hatta altta yatan hastalığı şiddetlendirebilir. Sadece dış genital organlardaki kaşıntı veya tahriş için ilaç kullanmak hasatlığı geçirmez sadece şikayetlerinizi hafifletebilir. Vaginal muayene yapılmadan akıntının nedeni sadece yakınmalardan anlaşılmaz. İyi bir jinekolojik muayene doğru tanı için mutlaka yapılmalıdır.

Vaginal akıntı nedenlerinden en sık rastlanılanlara kısaca göz atacak olursak;

1- Vaginanın mikrobik enfeksiyonları; Akıntıların en önemli nedenlerindendir.
*Gardnerella vaginalis adı verilen mikroorganizma nedeniyle oluşan enfeksiyonda akıntı bol miktarda beyaz gri renkli ve kötü kokuludur. (kokmuş balık kokusuna benzetilir.) Akıntı bazen vagina dışında da tahriş yapabilir.
*Mantar enfeksiyonları: Nemli ortamlar mantarlar için ideal üreme yeridir. Diğer birçok mikroorganizma gibi mantarlar da normal vaginada bulunabilirler ve uygun koşullar oluştuğunda enfeksiyon oluştururlar.     
Mantar enfeksiyonlarında akıntı beyaz renkli ve kokusuzdur. Akıntı içinde kesilmiş süte benzer küçük parçacıklar bulunur. Sadece vaginada değil dış genital organlarda da kızarıklık, şişme ve şiddetli kaşıntı yapabilirler.

*Trikomonas vaginalis adı verilen parazitle oluşan enfeksiyonlarda akıntı aşırı miktarda, yeşilimsi, köpüklü ve kötü kokuludur. Birlikte vaginada şiddetli yanma ve batma hissi bulunabilir.

2-Servikal (rahim ağzı) iltihaplarda da koyu kıvamlı sarı yeşil renkli akıntı olabilir. Rahim ağzının uzun süreli akıntısı vaginanın normal ortamını bozduğu için vaginada da enfeksiyonlar kolaylıkla gelişebilir. Ayrıca rahim ağzında gelişen erozyon (halk arasında rahim ağzı yarası olarak bilinir) ve yırtıklar da berrak veya grimsi yoğun akıntı yapabilir.

3- Serviks(rahimağzı) ve endometrium (rahim iç duvarı) kanserleri de nadiren vaginal akıntı yapabilirler.

4- Çocuklarda vaginal yabancı cisimler ve kılkurdu enfeksiyonları akıntı nedeni olabilir.

Vaginal enfeksiyonlar için risk faktörleri arasında aşırı ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı, vaginanın yanlış temizlik yöntemleri, hava almayan sentetik iç çamaşırlarının giyilmesi, şeker hastalığı, kortizon ve benzeri ilaçların kullanımı, aşırı kilo sayılabilir.

Vaginal akıntıların tedavisi için mutlaka jinekolojik muayene yapılmalı, gerekirse vaginal akıntı tahlili alınarak incelenmelidir. Uygun tedavi ile enfeksiyonun sık tekrarlanması önlenebilir. Bazen eşlerin  birlikte tedavisi gerekebilir. Eğer enfeksiyon değilse diğer akıntı sebeplerinin tanısı konulur ve ilaç tedavisi dışında diğer tedavi seçenekleri gündeme gelebilir (uzun süreli rahim ağzı iltihaplarında iltihaplı bölgenin çıkartılması gibi).Akıntının önlenebilmesi için akıntı sebebinin erken dönemde ortaya çıkartılması çok önemlidir.

Op.Dr. Fatih ESEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
   

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun