Laboratuvar

Tümör Belirteçleri ve Kanser

Tümör Belirteçleri

Tümör belirteçleri “kanser miyim?” sorusuna cevap aramak için son yıllarda sağlık tarama testleri arasında yoğun ilgi görmekte. ..

Malign (kötü huylu) hastalıklarda değerleri normal aralıkların dışında bulunduğu için tümör belirteci ya da tümör marker olarak adlandırılan bu testler kanser hastalarında tek başına tanı koydurucu değil destekleyici olarak kullanılmaktadır. Esasen kanser tanısı almış kişilerin tedavi izlemleri için hekimleri bu testleri değerlendirirler. Diğer taraftan bazen tümör markerları kanser dışındaki selim hastalıklarda hatta tamamen sağlıklı bireylerde üst sınırı aşmış görünebilir.

CEA, CA 125, CA 15-3, CA 19-9, AFP, PSA  adını daha sık duyduğumuz tümör belirteçleridir. Gebelik testi olarak bildiğimiz B-HCG de bir tümör belirtecidir. Erkeklerde testis kanseri şüphesinde veya izleminde kullanılır.  Ancak yukarıda sözü edilen nedenlerle, saydığımız bu belirteçler içerisinde sadece PSA, 40 yaşını geride bırakmış erkeklerde her yıl ölçümlenerek hekim tarafından değerlendirilmesi gereken bir tetkiktir.  Adı geçen diğer testler sağlığı ile ilgili şikayeti olan bireylerde hekim gerekli görürse yapılmalıdır.

Bütün bunların yanısıra kan sayımı, sedimentasyon, akciğer röntgeni, idrar tetkiki gibi çoğu zaman “basit” gördüğümüz testlerin uygulanması, kanser de dahil pek çok hastalık için hekimlere çok daha fazla ışık tutar.

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun