Spor Sakatlıkları ve Fizik Tedavi

Profesyonel yada hobi olarak yapılan spor aktiviteleri sırasında dokuların  dayanıklılık sınırını aşması sonrası spor yaralanmaları olur. Aşırı yüklenme, hatalı teknik, yetersiz – kalitesiz ekipman, yetersiz ısınma hareketleri sonrası sakatlanmalar olabileceği gibi kişiye bağlı bacak boyu farklılıkları, düz tabanlık, omurgada eğrilik(skolyoz), kas zayıflığı, yetersiz esneklik ve aşırı eklem gevşekliği, kondisyon yetersizliği, aşırı kilo gibi faktörlerde spor sakatlanma riskini arttırmaktadır.

Spor Sakatlıkları Nasıl Oluşur?

Spor sakatlıkları ani ve şiddetli ağrı, etkilenen bölgede şişlik, eklem yada kemiğin anormal duruşu gibi kırık, çıkık,  tendon yırtıkları gibi akut yaralanmalara olabileceği gibi aktivite sırasında ya da sonrasında veya küçük zorlamalar ile tekrarlayan inatçı ağrı, eklem sertliği  gibi durumlara neden olan, genelde tekrarlayıcı hareket veya aşırı kullanmaya bağlı, kas ve tendonlarda mikro yırtıklar ile giden kronik spor sakatlanmarı olabilir. Ağrı size o bölgede bir problem olduğunu gösteren bir uyarıcıdır ve bunu dikkate almaz ve üzerine gidersek tedavisi daha zor boyutlara ilerleyebilir.  Akut ağrı, ısrarcı ağrı, eklemde şişlik, renk değişiklikleri, uyuşma , aşırı hassasiyet durumlarında hemen doktora müracaat edilmelidir.

Spor Dallarına Göre Sakatlıklar Değişebilir

Sportif yaralanmalar genelde spor dallarına özgü özellikler içerir. Basketbol, voleybol ve futbol oynayanlarda en sık dize yönelik yaralanmalar meydana geliyor. Halı saha maçları menisküs ve çapraz bağ yırtıkları çok sık görülüyor.  Yüzmede çok sık yaralanma görülmemekle birlikte daha çok omuz kaslarına yönelik zorlanmalar ve sıkışma sendromu gelişebiliyor. Voleybol ve basketbol oynayanlarda ise boyun ve omuz bölgesinde  ufak kas yırtılmaları görülebiliyor.

İlk Müdahale ve Fizik Tedavi Çok Önemli

Spor yaparken ya da sonrasında oluşabilecek sakatlanmalarda ilk yapılacak müdahale  buz ya da soğuk tedavisi, kompres, dinlenme, iltihap önleyici ilaçlardır. Gerekli durumlarda atelleme, bandajlama uygulanabilir, eklem yada tendon çevresi enjeksiyonlar yapılmalı, doktorun önerdiği dinlenme süresine uyulmalıdır. Akut durum geçtikten sonra adale kuvvetlendirici ve hareket açıcı egzersiz programları içeren fizik tedavi yapılabilir. Cerrahi müdahale gerektiren yaralanmalar  sonrası mutlaka  fizik tedavi gereklidir.

Spor Yapmadan Önce Doktorunuza Danışabilirsiniz

Spor sakatlanmalarını önlemek için öncelikle doktor muayenesi sonrası kişinin yaşı, kilosu, cinsiyetine uygun ve bir hastalığı varsa buna uygun (kas-iskelet sistemi yada kalp-dolaşım sistemi hastalıkları) önerilen spor aktivitelerini yapılmalıdır.  Yorgunluk hissediliyor veya bir enfeksiyon durumu varsa sporu bu durum düzelinceye kadar ertelemek önemlidir. Spor aktivitesi sırasında yorgunluk, baş dönmesi, ağrı hissedilirse spor aktivitesi sonlandırılmalıdır. Spor aktivitesi öncesi ısınma, esneme hareketleri yapılmalı, en önemlisi uygun ayakkabı seçilmelidir. Zemin önemlidir, engebeli parkur tercih edilmemelidir. Tüm hafta hareketsiz kalıp hafta sonu yoğun spor yapmamalı, eklem stabilitesini arttırıcı egzersizler yapmalıdır.

Şimdi Randevunuzu Oluşturarak Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Oya Güleç'ten Destek Alabilirsiniz.

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun