Sınav Döneminde Özel Beslenme Önerileri

Beslenme ve Diyet

Sınav Döneminde Özel Beslenme Önerileri

TEOG sınavına günler kala öğrencilerin yaşadıkları stresse yeme bozuklukları da eşlik edebiliyor. Bununla beraber stresse bağlı mide bulantısı, kabızlık, ishal gibi sorunlarda baş gösterebiliyor. Yeterli ve dengeli beslenme ile başarı performansı artabilmek mümkün. Peki öğrenciler sınav öncesinde beslenmelerinde nelere dikkat etmeli?

Ara öğün tüketimi önemli

Sınavdan önceki günlerde 3 ana ve 3 ara öğün şeklindeki beslenme kan şekeri düzeylerini düzenleyeceğinden konsantrasyon ve başarı düşüklüğünü önleyecektir.

Sınavdan bir gece önceki öğün içeriğine dikkat

Sınav gününden 1 gün önceki özellikle akşam öğününde sindirimi zor, gaz yapıcı besinlerden uzak durmak gerekiyor. Aksi takdir de sindirim sıkıntısı gece uykusunu da etkileyeceğinden öğrenciler sabaha yorgun ve halsiz başlayabilir bu durumda sınav başarısını düşürebilir. 1 gece önce balık tercih edilmesi zengin omega 3 kaynağı olması nedeniyle hafızayı güçlendirir ve sınav konsantrasyonunu artırır.

Kahvaltıyı ihmal etmeyin.

Sınav sabahı dengeli bir kahvaltı tüketilmesi hafıza güçlendirecek ve öğrencilerin dikkatlerini toplamasını kolaylaştıracaktır. Kahvaltıda peynir, yumurta, süt, tam buğday ekmeği, salata, ceviz gibi besinler tercih edilmelidir. Kahvaltı yapmadan sınava giren öğrencilerde ilerleyen saatlerde kan şekeri düşmesi, acıkma, konsantrasyon güçlüğü, halsizlik gibi sıkıntılar yaşanabilir.

Basit karbonhidrattan uzak durulmalı

Özellikle sınav günü ve sınavdan bir gün önce şeker, çikolata, hamur işleri gibi besinlerin tercih edilmemesi gerekiyor. Bu tip besinler kan şekerinde ani iniş çıkışlara yol açabileceğinden öğrencilerin dikkatlerini toplamasını zorlaştırabilir.

Probiyotik alımını sağlayın.

Sınav öncesinde stresse bağlı kabızlık ya da ishal durumları yaşanabilir. Sınavdan önceki günlerde probiyotikli besinlerin alımı bağırsak florasını koruyacağından bu sorunları önleyecektir. Öğrencilerin beslenmesinde probiyotik içerikli yoğurt ya da kefir tercih edilmelidir.

Uyku önemli

Sınav öncesindeki gece de aşırı kafein alımı, yağlı yiyeceklerin tercih edilmesi, asit içeriği yüksek içeriklerin tercihi öğrencilerin uyku kalitesini etkileyebilir. Yatmadan 1 saat önce papatya ya da rezene çayı tüketilmesi rahat bir uyku sağlayacaktır.

Sınav günü için örnek kahvaltı menüsü-1

Sınav günü için örnek kahvaltı menüsü-2

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun