PROSTAT

Üroloji

Selim Prostat Büyümesi ile Yaşam 
Erkekler yaşladıkça büyüyen prostatın sebep olduğu belirtilerle baş etmek zorunda kalır. Bazılarında bu durum mutsuzluk ve huzursuzluğa sebep olurken, diğerleri yalnızca hafif rahatsızlık hisseder.
Bunların dışında, hastalar aynı belirtileri farklı hissedebilir. Örneğin bir hasta gece idrar yapmak için uyanmaktan çok rahatsız olabilirken, bu durum bir diğerini etkilemeyebilir. Bu yüzden kişisel tecrübeleriniz ve yaşam kaliteniz hafife alınamaz. Bunlar tanısal testler ve tedavi sonuçları kadar önemlidir.
Kaliteli bir yaşam fiziksel ve ruhsal sağlığı birlikte içerir. Kendinizi sağlıklı hissetmenizin yanında, SPB ile birlikte yaşamanın psikolojik baskısını üzerinizde hissetmemeniz de önemlidir. Belirtileri kontrol altında tutmanın birçok yolu vardır. Bu belirtiler sizin toplum içinde ilişkilerinizde, sosyal, kültürel ve ekonomik hayatınızdaki paylaşmalarınızda mutlu olmanızı engellememelidir. Belirtiler sizi rahatsız ediyorsa yardım aramalı, aile doktorunuz veya bir ürologa danışmalısınız.


Ani sıkışma hissi ve çok sık idrar yapma ihtiyacı gibi SPB belirtileri yaşantınızı olumsuz etkileyebilir. Yakınlarında tuvaletin olamadığı bir yerde bulanmaktan korkarlar. Gece idrar yapmak için uyandıkları ve yeterince uyuyamadıkları için enerji seviyeleri düşer ve günlük aktivitelerini yapmakta zorlanırlar.
Sosyal aktivitelerden uzaklaşmak sorunlarla baş etmenin en kolay yolu gibi görünebilir. Ancak bu durum yalnızlaşmaya ve keyif aldığınız sosyal yaşantınızdan kendinizi alıkoymaya sebep olabilir. Belitilerinizin üstesinden gelmenize yardımcı olacak ürologunuzdan profesyonel destek almalısınız.


Kişisel İlişkiler ve Cinsellik 
SPB belirtileri kişisel ilişkilerinizi ve cinsel yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. İlgi çekici, kendinden emin hissetmeniz veya bedeninizi her zaman kontrol edemediğiniz için partnerinizle yakınlaşmanız zorlaşabilir. İdrar çıkarma ve ani sıkışmalar sizi mahçup edip, gururunuzu zedeleyebilir.İlişkiyi sürdürememe ve erektil disfonksiyon gibi ilaç tedavilerinin yan etikileri de bu duruma katkıda bulunur. 
Cinsellik çoğu erkek için hayatlarında çok önemli olduğu için bu değişikliklerle idare etmek çok zor olabilir. Hatta bazı erkekler inkara veya depresyona girebilir. Bu nedenlerden dolayı SPB'nin hayat kalitesi üzerindeki etkileri göz ardı edilemez.
SPB ile yaşamak yalnızca sizin için değil, partneriniz için de zor bir durumdur. Günlük kişisel ilişkileriniz kadar cinsel hayatınız da etkilenebilir. Partneriniz çok fazla konuşmayıp rahatsız olabilir. Ancak önemli olan sizin partnerinizle bu durumun üstesinden en iyi şekilde nasıl gelelebileceğinizi açıkça konuşmanızdır.


Ürologunuzla cinsel hayatınızı konuşmanız rahatsız edici olabilir, ancak korkularınızla baş etmenin en etkin yolu budur. Partneriniz ve ürologunuzla birlikte cinsel hayatınızdaki öncelikleri belirleyebilir, en uygun tedavi yöntemini seçebilirsiniz. SPB ile yaşamıznızı kolaylaştıracak, belirtileri gidermenin ve cinsel hayatınızı düzeltmenin birçok yolu vardır.


Yardım Arama 
SPB mahrem ve özel bir hastalıktır. Erkeklerin çoğu hastalığını hiç kimseyle konuşmamayı veya doktora gitmemeyi tercih eder. Çünkü:
Tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olabileceğinden korkarlar
Yanlış tanı konulmasından korkarlar
Doktora kolayca ulaşamazlar 
Hatanede kötü tecrübeleri olmuştur
Benzer hastalık için tedavi edilirken olumsuz şeyler yaşayan arladaşları veya akrabaları vardır
Tedavi yöntemlerini bilmemektedirler
Maddi sorunları vardır
Yaşlarından veya hastalıklarından dolayı kendilerini dışlanmayı hissederler
Bu sebepler inandırcı olmasına rağmen, yardım aramanıza ve yaşam kalitenizi yükseltmenize engel olmamalıdır. Prostat rahatsızlığınızın hayatınıza hükmetmesine izin vermeyin.
Rahatsızlığınız hakkında pek çok sorunuz olabilir. Bunları konuşabileceğiniz en uygun kişi üroloğunuzdur ve bu konuda utanmamalısınız.


Doktorunuza sorabileceğiniz sorulardan bazıları:
Testlerimin sonuçları neler ve ne anlama geliyor?
Kanser miyim?
Bana ne olacak?
Tedavi görmediğim taktirde ilerleyen aylar veya yıllarda neler olacak?
Bana neden bu tedaviyi önerdiniz?
Bu tedaviden ne fayda görebilirim?
Rahatsızlığımı tedavi edecek mi?
Bu tedaviye ne kadar ihitiyacım olacak?


Kendi sağlığınız için yılda 1 kez PSA testi yaptırmayı unutamayın! (Prostat kanserinin erken tanısında tek ve en güvenilir laboratuvar testidir.)

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun