Perforasyon (Burun Kıkırdağında Delinme)

Burun mukoazsının üzerini örten zar (perikonrium) burun mukozasının beslenmesini sağlar. Bazı kimyasal fiziksel etkenler normal anatominin bozularak bu kıkırdak yapının delinmesine yol açar.
Burunda kanama kabuklanma tıkanmaya ve hastalık ilerledikçe delikte genişleme olur ve ciddi kanamalara yol açar. Bazı romatolojik hastalıklar (lupus,wegener granulomatozis) perforasyona yol açabilir. bunu dışında sarkoidoz , tuberkuloz , sifiliz, bazı mantar hastalıkları ve nadiren tümörlerde burun kıkırdağında delinmeye neden olur.

Diğer önemli bir neden de travmadır. Şiddetli burun travmalarında burun kıkırdağı içinde kanama hematom ve ilerleyen dönemde abseleşme oluşur buda burun kıkırdağını delinmesine zemin hazırlar.
Sık burun karıştırma, burun kıkırdağını düzeltme operasyonları, uzun süreli burun tampon kullanımı, burun kanaması nedeniyle sık sık burnun yakılması, nazotrekael tüp takılması burun kıkırdağında delinmelere yol açar.
Bunun dışında burun damlalarının çok uzun süre kullanılması perforasyon (delinme) olasılığını artırır. Nikel tozları deri sanayinde ve kereste sanayinde çalışanlarda tümörlere bağlı kıkırdak delinmesi daha sık görülür.
Tedavisi KBB uzman hekimince detaylı muayene ve gerekirse tetkikler sonucunda düzenlenir. İlaç ve cerrahi olmak üzere 2 sınıfa ayrılır.

İlaç tedavisinde amaç burnu nemlendirmek ve burun mukozasını besleyici ilaçlar kullanmaktır. Ön kırsımdaki delinmeler tıkanıklık ve ıslık sesine yol açar. Bazı hastalarda silikon düğme konur.
Cerrahi yöntemde ise endoskopik burun içinden felpler çevrilerek tamir edildir. Bazen bütük deliklerde kulakta estetik iz bırakmayacak şekilde kıkırdak alınarak delik onarılır.

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun