Omuz Ağrısı ve Tedavisi

Omuz Ekleminin Yapısı

Omuz eklemi anatomik yapısı, bir çok kasın bu bölgeye yapışması ve çok geniş aralıkta hareket yapılabilen, sık kullanılan bir eklem olması nedeniyle günlük hayatta sık  yaralanma olabilen bir yapıdır. Spor sakatlanmaları  terimi, vücudun tamamının ya da bir bölgesinin, normalden fazla bir kuvvetle karşılaşması sonucunda, dokuların dayanıklılık sınırının aşılmasıyla ortaya çıkan durumları kapsar.

Bilimsel Olarak Omuz Ağrısı

Omuz ekleminde en sık karşılaşılan sağlık problemi, sıkışma sendromudur (impengment). Strain (kas liflerinde zedelenme), sprain (ligamentlerde değişik derecelerde olabilen zedelenme), subluksasyon, dislokasyon (eklem çıkığı), kas veya tendon rüptürleri(yırtık), fraktürler(kırık), hemartroz(eklem içi kanama), sinovit, tendinit ve bursitler gibi zorlanma ve tekrarlayıcı hareketler sonrası inflamasyonlar sıklıkla karşılaşılan problemlerdir.

Omuz Ağrısı Nedenleri?

Bu problemler günlük yaşamımızda yapmış olduğumuz fiziksel hareketler sonucu ortaya çıkabileceği gibi özel amaçlı sportif faaliyetler ile de ortaya çıkabilmektedir . Yaş, cinsiyet, eklem kısıtlılığı ya da sonradan oluşan eklem hareket açıklığı kaybı gibi anatomik sorunlar, önceden geçirilmiş ve tam tedavi edilmemiş yaralanmalar, kas güçsüzlükleri ve esneklik yetersizliği gibi fiziksel bozukluklar, kaslar arasındaki kuvvet dengesizliği, yorgunluk ve aşırı yüklenme, yetersiz ısınma ve yetersiz bedensel hazırlık, aşırı egzersiz  gibi kişiye bağlı faktörler yanında   antrenman hataları, kötü antrenman tekniği, spora ilişkin faktörler, spor yapılan alanlar, kullanılan malzemeler, iklim koşulları gibi faktörlerde omuz sakatlanmalarını etkileyen faktörlerdir.  En sık futbol, voleybol, hentbol, tenis, yüzme, jimnastik, ağırlık çalışmaları olan  sporlarında omuz sakatlanmalarına neden olmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümümüzden Randevu Alabilirsiniz

Ağır Sporlarda veya Hareketsiz Durumlarda Dikkat

Omuz hareketlerini sağlayan kas gruplarının, tendonlarının omuz etrafına yapıştığı bölgeye rotator kaf denir. Omuzun ağırlıklı kullanıldığı sporlarda rotator kaf tendiniti(tendon iltihabı) yada tendon yırtığı sık rastlanan problemdir. Daha çok üst kol ön yada yan tarafta ağrı özellile gece artan ağrı, yada kolu yukarı kaldırma sırasında artar. Omuzun ağrıya bağlı uzun süre hareket ettirilmemesi sonrası omuz hareketlerinin ileri kısıtlandığı donuk omuz durumuna ilerleyebilir. Rotator kaf zedelenmeleri genelde cerrahi gerekmedene tedavi edilebilir. İlk dönemde buz uygulama, inflamasyon giderici ilaç, genel olarak istirahat yanında doktorun önereceği rehabilitasyon egzersizlerini yapmak gerekir. Gerekli durumlarda eklem içi kortizon enjeksiyonu yapılır.

Tıbbi Olarak Omuz Sıkışması Sendromunun Oluşumu

Omuz bölgesinde korakoakromiyal ark denilen kemik çıkıntısı normalde humerus (üst kol kemiği) başını ve rotator kafı direkt travmadan korur. Ancak subakromiyal bölgedeki söz konusu yapılar, özellikle supraspinatus tendonu; akromial spur, eklem dejeneratif varlığı gibi yapısal nedenlerle veya omuzun yukarı kaldırma  sırasında özellikle supraspinatus kası tendonu  korako-akromiyal ark arasında sıkışabilir.  Yani kısaca Subakromiyal sıkışma sendromu (SSS); humerus başı ile üzerinde bulunan akromiyon, korakoakromiyal ligament ve korakoid çıkıntının oluşturduğu korakoakromiyal ark arasındaki yumuşak dokuların, supraspinatus tendonu ve subakromiyal bursanın sıkışması sonucu oluşmaktadır  Subakromiyal aralığı daraltan yapısal ve fonksiyonel sebepler sıkışma sendromuna yol açmaktadır. Sıkışma sendromunda daha çok omuz ön yüzünde ağrı olur. Ağrı daha çok gece olup, kola doğru yayılabilir. Kronikleştikçe, eklem bölgesinde tendonları koruyan bursa denilen kesecik şişme(enflamasyon) başlar. Bursadaki bu kalınlaşma ve şişme sınırlı bir aralık olan subakromiyal bölgede daha fazla sıkışmaya neden olur. Sürecin devamına izin verilirse tendon içinde yıpranma ilerleyici  olarak gelişerek mikro yırtıklara ve inkomplet yırtıklara neden olur.Sıkışma sendromunun ilerleyen dönemlerinde akromioklavikular eklemde patolojik sürece katılır. Eklem alt yüzeyinde osteofit dediğimiz kemik çıkıntıları(kireçlenme)  oluşumu ve erozyonlar nedeni ile subakromial aralık daralır ve sıkışma daha da ilerler .

Omuz Ağrısı ve Omuz Çıkıklarında Ne Yapılmalı?

Spor yaralanmalarında nadir olarak görülen omuz çıkıkları daha çok omuzun öne doğru çıkığı şeklinde olup şiddetli ağrı, kola yayılan uyuşma şikayeti olabilir ki bu durumda omuzunuzu askıya alıp en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.  Ortopedi doktoru tarafından omuz yerleştirip omuz askısı tedavisi, daha sonrasında fizik tedavi ve rehabilitasyon ile omuz çevresi kas kuvvetlendirme egzersizleri yapılmalıdır, omuz çıkığı tekrarlayıcı olabilir. Spor yaralanmalarında daha nadir olan omuz kırığında da benzer şekilde, acile müraacat, ortopedi doktorunun tedavisi sonrası kırık iyileştikten sonra mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyon yapılmalıdır. Erken tanı ve tedavi spor hayatınızın devamı için çok önemlidir.

Uzm. Dr. Oya Güleç

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümümüzden Randevu Alabilirsiniz

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun