Beslenme ve Diyet

Nasıl Kilo Verilir ?

Kilo problemi günümüz dünyasının en fazla şikayet edilen sorunlarından birisidir. Genellikle alınan fazla kilolar kişinin yaşamı boyunca sağlık açısından olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Hatta fazla kiloların birçok hastalığı tetiklediği de bilinmektedir. Bu nedenle nasıl kilo verilir sorusunun cevabını güvenilir bir şekilde birkaç adımda özetleyeceğiz.

Kilo verme sürecine girmeden önce mutlaka doktorunuzun kontrolünde kan tahlili yaptırın. Nasıl kilo verilir sorularınız cevapsız kalıyorsa bu durum profesyonle bir yaklaşımın eksik olmasından kaynaklanabilir. Biyokimyasal değerleriniz sonucunda kilo vermenize engel bir durum olup olmadığı netleşecektir. Eğer beslenmeme çok dikkat ediyorum ancak kilo veremiyorum diyorsanız troid hormonu, insülin direnci ve D vitamininize özellikle baktırın.

Olmak istediğiniz kilo ve olabileceğiniz kilo vardır. Bu konuda net bir tavır ortaya koymadığınız sürece nasıl kilo verilir sorusunu da cevaplamak sizin için zor olabilir. Kendinize gerçekçi hedefler koyarsanız hedeflerinize daha sağlıklı ulaşabilirsiniz. Kilonuz hakkında net bir bilgiye sahip olabilmeniz için bu konuda bilimsel anlamda bir analiz yaptırmanız gerekmektedir. Yaşınız, boyunuz, cinsiyetiniz, alışkanlıklarınız kilonuz üzerinde etkili faktörlerdir. Bunlar gibi birçok değişkene bağlı olarak yapılacak vücut kompozisyon analizi sonucunda kilonuzun normal değerler arasında olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Böyle bir analizi mutlaka işin profesyoneli olan, bu konuda bir üniversiteden mezun olmuş bir beslenme ve diyet uzmanı vasıtasıyla yaptırmalısınız.

Uzman Diyetisyen Sorularınızı Şimdi Cevaplayabilir: 0216 565 40 65

 

Beden kitle indeksi (BKI) vücut ağırlığının (kg) boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesi ile hesaplanır. BKI 30 ve daha yukarısı aşırı vücut yağını belirtir. Bel çevrenizi ölçerek yağ oranınızı tahmin edebilirsiniz. Bu ölçümler nasıl kilo verilir sorusunu cevaplarken size son derece yardımcı olacaktır. Bel çevresinin kadınlarda 80 erkeklerde 94 cm’n altında olması gerekir.

Yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin.

Kilo verme sürecinde hızlı kilo kaybetmeyi hedeflemek yerine alışkanlıklarınızı değiştirmeyi hedeflerseniz sağlıklı ve kalıcı kilo verirsiniz. Örneğin hayatınızda su içme alışkanlığı yoksa işe su içme alışkanlığı kazanarak başlayabilirsiniz.

Her kişinin parmak izi nasıl farklı ise beslenme alışkanlıkları da farklı olmalıdır. Medyada, dergide, gazetelerde yayınlanan diyetler metabolizmanıza zarar verebileceği gibi yağ oranınızı da artırabilir. En değerli giysiniz olan bedeninize iyi bakmak için diyetisyen desteği almalısınız. Sizin için özel olarak hazırlanan beslenme programı ile hiç aç kalmadan, kolaylıkla kilo verebilirsiniz. Şu anda bu yazıyı okuyor olmanız bile sağlıklı beslenmek için bir adım attığınızı gösteriyor.

 

UNUTMAYIN!

Hayatta elde etmek istediğiniz her şeyin anahtarı sizin elinizde!

Amacınız günün her saatinde sağlıklı ve dengeli beslenmek..

Sağlıklı ve formda bir yaşam sizi bekliyor. Nasıl kilo verilir sorusunu cevaplamak için öncelikle kendiniz bir adım atmalısınız. Bunun için işin profesyonelinden destek alarak güvenli bir şekilde ideal kilonuza dönebilirsiniz.

Şimdi Uzman Diyetisyen Sernaz Çakır Ercil’den Randevunuzu Alabilirsiniz.

Diyet Bilgi Formu

Özel Göztepe Hastanesi'nin Paylaştığım Tüm İletişim Kanalları ile Tarafıma Bilgilendirme Yapmasını Onaylıyorum.

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun