Risk Altında Mısınız?

1. MR-Check-Up nedir?

Sağlıklı kişilere uygulanan bir görüntülemedir. Tüm vücutta belirli boyutlara ulaşmış herhangi bir kanser varlığını tespit etmede ve kanser dışındaki birçok hastalığın teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Sağlığı ile ilgili herhangi bir endişesi olan bireyler için, beyin ve boyun dahil tüm vücut taranır ve kanser gibi tümoral hastalıkların henüz bulguları oluşmamış iken hastalığın saptanmasına olanak sağlar. Klasik tarama yöntemlerinde inceleme kapsamında olmayan bölgeler de taranır ve diğer yöntemlerde kolayca gözden kaçabilecek patolojiler MR-Check-Up ile yapılan incelemelerde fark edilebilir.

2. MR-Check-Up’ın bir zararı var mıdır?

Bu yöntemin hiçbir yan etkisi ve zararı yoktur. Çünkü işlem sırasında vücuda radyasyon verilmez ve vücuda kontrast madde verilmesine genellikle gerek kalmaz. Bu sebeple radyasyondan veya kontrast maddeden kaynaklı en ufak bir zarar bile oluşmaz. 

3. MR-Check-Up ne kadar sürüyor?

MR-Check-Up işlemi yaklaşık 45 dakikada sürüyor. Ertesi gün detaylı raporunuzu dilerseniz internet sitemiz www.echomar.com‘dan veya ilgili merkezimizden alabilirsiniz.

4. MR-Check-Up‘ta hangi bölgeler ve organlarla ilgili tarama yapılıyor?

Önce beyinden başlanıyor. Ardından boyun, akciğer, karaciğer, pankreas, böbrek, böbrek üstü bezi, mesane, karın içindeki diğer organlar, kemikler, kaslar, kadınlarda rahim ve yumurtalıklar taranıyor. 

5. Vücudumda belirli bir bölgede şikayetim var. Ne yapılıyor?

MR-Check-Up’a ek, şikayet olan bölgenin özel ve detaylı çekimi de istek dahilinde yapılmaktadır.

6. MR-Check-Up’ta yapılan tetkiklere ek herhangi bir tetkik gerekir mi?

Kişinin yaş, cinsiyet, aile öyküsü, alkol ya da tütün tüketimi gibi faktörler göz önünde bulundurularak ilave görüntüleme yöntemleri ya da başka tetkikler istenebilir.

7. MR-Check-Up’ta neler tespit edilebilir?

Belli bir büyüklüğe ulaşmış tüm böbrek, tiroid, mide, ince bağırsak, kolon, rahim ve rahim ağzı tümörleri, omurga ile ilgili bozukluklar, bariz disk dejenerasyonları ve fıtıklaşmalar tespit edilebilir. 

8. Kapalı, dar alan ve ses hassasiyetim var. MR-Check-Up yaptırabilir miyim?

Son teknoloji cihazımızın, 70 cm olan kadraj genişliği sayesinde bir yere kapatılmış hissini yaşamazsınız. Masa uzunluğunun 210 cm’den 145 cm’e düşmüş olması kapalı bir tünele giriyor hissinden kurtarır. 

Eski cihazlarda olmayan ışıklandırılmış sistem sayesinde ferah açık bir alan hissini yaşarsınız. Baş kısmının üstünde bulunan ve teknik odayı gösteren ekran sayesinde yalnızlık hissini yaşamaz, güven içinde hissedersiniz. Ses şiddetinin düşürülmüş olması, ses hassasiyeti olanların bile rahat çekim yaptırabilmesini sağlar.

9. MR-Check-Up’ta yaş sınırı var mıdır? 

Kimler yaptırabilir?

MR-Check-Up, risk içermeyen bir yöntem olduğu için, cihazda hareket etmeden durabilecek yaştaki (genelikle 7 yaş ve üstü) bireylerde rahatlıkla uygulanabilir. MR çekimi yaptırması uygun olmayan, kalp pili, stent veya metalik implantlar takılmış olan hastalar ve gebeliğinin ilk üç ayında olan bireylerde MR-Check-Up yapılması uygun değildir. Bunun dışındaki tüm hastalarda güvenle uygulanan bir yöntemdir.

10. MR-Check-Up ne kadar kadar sıklıkla yapılmalıdır?

Uzman hekimlerce, her yıl bir kez rutin olarak yapılması önerilmektedir.

www.echomar.com

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun