Menisküs Yırtıkları Tedavisi

Menisküsler Hakkında

Menisküs yırtıkları tedavisi hakkında bilgi vermeden önce menisküsler eklemde hangi görevi yerine getirirler bunu kısaca açıklayalım. Menisküsler diz ekleminde yer alan C harfi şeklindeki kıkırdak yapılardır. Biri iç diğeri dış olmak üzere her dizde iki adet menisküs bulunur. Menisküsler eklem kıkırdağını anormal yüklenmelerden korurlar; dize binen yüklerin dağılımında görev alırlar ve bir nevi dizde amortisör görevi görürler. Eklem sıvısının eklem içi dolaşımına katkıda bulunurlar.

Menisküs Yırtıkları Nasıl Oluşur?

Gençlerde ve ileri yaştakilerde menisküs yırtıkları oluş şekli farklılık gösterir. Gençlerde menisküs yırtıkları genellikle ciddi bir travma sonrası oluşur. Spor yaralanmaları ve özellikle sabit ayak üzerinde dizin dönme hareketi sırasında oluşur. Yaş ilerledikçe menisküsler sağlamlık ve esnekliğini kaybederek yıpranırlar.  Yıpranmış Menisküsler ileri yaştakilerde basit bir çömelme hareketinde veya basit bir diz burkulmasın da yırtılabilir. Nadir de olsa menisküslerde doğuştan yapı ve şekil bozuklukları olabilir. Diskoid menisküs denilen bu durumlarda menisküsler yırtılmaya daha müsaittir ve çocuk yaşlarda bile belirti verebilir.

Op. Dr. Şuap Kibar'a Sorularınızı Telefonla İletebilirsiniz

Menisküs Yırtıklarının Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtıkları olduğunda dizde ani bir ağrı ve batma hissedilir. Birkaç saat içerisinde dizde şişlik meydana gelebilir. Bazen yırtılan menisküs parçası diz eklem aralığında sıkışarak dizin kilitlenmesine yol açabilir. Kilitli diz durumunda acilen cerrahi tedavi yapılması gerekir. Zaman geçtikçe dizdeki ağrı ve şişlik azalır ve ağrı çömelme gibi dizin zorlayıcı hareketlerinde ortaya çıkar. Zaman zaman yırtık menisküs parçaları dizde takılma ve kıtırtı benzeri seslere yol açabilir.

Menisküs yırtıklarının tanısı fizik muayene ve MRI  görüntülemesi ile konur.

Menisküs Yırtıkları Tedavisi

Menisküs yırtıkları tedavisi genellikle artroskopik cerrahidir. Öncelikle yırtık menisküs dikilerek onarılmaya çalışılır. Eğer yırtık onarıma uygun değilse yırtık olan kısım çıkarılır. Bazen gençlerde menisküsün kanlanan bölgesinde olan küçük yırtıklar iyileşebilir. bunlarda istirahat, ağrıya yönelik ilaç tedavisi ve bir süre dizlik kullanılabilir. Menisküs ameliyatları artroskopik cerrahi girişimle yapılmaktadır. Menisküs tamiri uygulanan hastaların ameliyat sonrası dönemde birkaç hafta koltuk değneği kullanması ve çömelmekte kaçınması gerekebilir. Spora dönüş, 4 hafta ile 3 ay arasında sürelerde olabilir. Tamir edilmeyen durumlarda yırtık olan menisküs parçası çıkarılır. Menisektomi adı verilen bu işlemde sadece menisküsün yırtık kısmı çıkarılarak menisküsün geriye kalan sağlam kısmı korunur. Ne kadar çok menisküs dokusu korunabilirse dizin uzun dönem sağlığı için o kadar iyi olur. Menisektomi sonrası birkaç gün ya da hafta içersinde normal yaşama ve spora dönmek mümkündür.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Şuap Kibar'dan Şimdi Randevunuzu Alarak Muayene Olabilirsiniz

 

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun