Laboratuvarİnfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji

Lejyoner Hastalığı ve Klima Mikroplarına Dikkat!

Yaz ayları ve özellikle mevsim normallerinin üzerinde seyreden bunaltıcı sıcaklıklar klima kullanımını da arttırıyor. Klimalar etkili bir serinleme yöntemi olsa da bilinçsiz ve devamlı kullanımda klimadan kaynaklanan hastalıklar da artıyor. Uzm. Dr. Şafak Göktaş , en önemli klima hastalıklarından Lejyoner Hastalığı zararlısı olan LegionellaPneumophila isimli bakteriye karşı  uyarıda bulunuyor. Klima sistemlerinin denetlenmesi ve Düzenli olarak temizlenmesi, sağlık açısından büyük önem taşıyor. Klima etkili ve hızlı bir serinleme yolu olduğu için pek çok kişi tarafından başvurulan bir yöntem. Fakat klimanın uzun süreli ve bilinçsiz kullanımı hastalıkları da beraberinde getirebiliyor. Uzm. Dr. Şafak Göktaş, klima hastalıklarından Lejyoner Hastalığı konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Lejyoner Hastalığı nedir?

Lejyoner Hastalığı, akciğerin Legionella Pneumophila bakterisi ile iltihaplanması sonucunda meydana geliyor. Bu bakterinin klimaların sistemlerinde uygun ısıda ve nemde artarak yayıldığını belirten Uzm. Dr. Şafak Göktaş, oteller, hastaneler, plazalar kısacası klimanın çok fazla  kullanıldığı her mekanda salgın oluşabileceğni vurguluyor. Legionella Pneumophila bakterisi akciğere ulaştığında atipik zatürreye neden oluyor. Diğer zatürrelerden ayırt edebilmenin zor olduğu Legionella Zatürresi, ölümle bile sonuçlanabiliyor.

Nasıl korunabiliriz?

Legionella Pneumophila bakterisi, durgun ve ılık sularda ürüyor. Yazın ortaya çıkan salgınlar ise çoğunlukla klima kullanımıyla ilgili oluyor. Bu yüzden, klima sistemlerinin  kontrol edilmesi,  temizlenmesi, soğutucu ve su tesisatının bakımının yapılması bakterilerin azalmasını sağladığı için üzerinde durulması gereken konulardandır.

Klimaların teknik bakımlarının doğru ve düzenli olarak yapılmasının bakterinin bulaşma olasılığını azalttığını belirten Dr. Göktaş şunları ekliyor;

“Ortam dezenfeksiyonu ve bakteri suda üreyebildiği için kullandığımız su sistemli çalışan ürünlerin bakımlarının yapılması önemlidir. Gereksiz ve fazla klima kullanımından kaçınmak gerekir.  Bu hastalık baskılanmış bireylerde daha şiddetli seyredeceği için orta yaş ve üzerinde olanların, sigara içenlerin, kronik akciğer hastalığı olanların, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, AIDS ve kanser hastalarının özellikle dikkat etmesi ve klima bulunan ortamlardan mümkün olduğunca uzak durması gerekiyor. Gereksiz ve fazla klima kullanımından mutlaka kaçınmak gerekiyor.”

Hastalığa sadece belirtilere bakarak teşhis koymak zor olduğu için, bazı laboratuvar testleri yaptırmak gerekiyor. Herhangi bir şüphe durumunda idrarda ve kanda Legionella bakterisinin antijen, antikor veya direkt olarak kendisini arayan güvenilir laboratuvar testleri Özel Göztepe Hastanesi bünyesinde yapılabilmektedir.

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun