Kireçlenme ve Kireçlenme Tedavisi

Kireçlenme Nedir?                                       

Kireçlenme ya da diğer adıyla osteoartrit eklem yüzeylerini oluşturan kıkırdak yapısının bozulması durumudur. Kıkırdak yapı yıprandıkça Kıkırdağın altındaki kemiklerde de bozulmalar, kemikte deformasyonlar oluşur ve eklem kenarında çıkıntılar gelişir. Osteoartritte kıkırdak hasarı zaman içerisinde yavaş yavaş olur. Kıkırdak yok oldukça alttaki kemik meydana çıkar ve eklem doğal şeklini kaybeder.

Kireçlenme En Yaygın Hangi Eklemlerde Görülür?         

Kireçlenme vücudumuzun bütün eklemlerinde oluşabilmektedir. Fakat alt ekstremite eklemleri dediğimiz vücut ağırlığımızı taşıyan kalça, diz ve ayak bileği ve ayak eklemlerinde daha sık görürüz.        

Kireçlenme Nedenleri Nelerdir?                      

Kalıtım ve yaşam tarzının da etkili olduğu bir çok faktör kireçlenmeye zemin hazırlar.

Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:                  

Op. Dr. Şuap Kibar'a Sorularınızı Telefonla İletebilirsiniz

Kireçlenmenin Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenmenin belirtileri hangi eklemin etkilendiğine ve kireçlenmenin ciddiyetine bağlı olarak değişiklik gösterir. En çok etkilenen eklemler bel, kalça, diz ve ayaklardır. Bu eklemlerde kireçlenme olduğunda yürüme,merdiven çıkma, oturup kalkma hareketlerinde zorlanma ve ağrı olur. Kireçlenme İlerledikçe istirahatte  ve gece uyku sırasında uyandıran eklem ağrıları eklemlerde şişlikler ortaya çıkar.

Kireçlenmede Tanı Nasıl Konur?

Şikayetler, belirtiler ve muayene bulguları röntgen filmleri genellikle kireçlenme tanısını konmasında yeterlidir. Bazen kan tahlilleri ve BT, MRI tetkikleri gerekebilir.

Kireçlenme Tedavisi Nasıldır?

Kireçlenme tedavisi günlük yaşamınızda eklemenizi korumaya yönelik değişiklikler yapmakla başlar. Kilolu iseniz kilo vermeniz eklemlerinize binen yükü azaltacağından tedavide yardımcı olacaktır.

Ağrıya yönelik ilaçlar ve çeşitli fizik tedavi yöntemleri kullanılabilir. Kireçlenmede eklem sıvısı azaldığı için kemiklerin sürtünmesi ile olan harabiyeti ve şikayetleri azaltmak için eklem içi enjeksiyonlar kullanılabilir. Hastanın kendi kanından hazırlanan PRP veya intraartikuler hyalunorik asit veya her ikisi kombine uygulanabilir.

Kireçlenmenin İleri evrelerinde veya diğer tedavilerle şikayetler azaltılamadığında cerrahi yöntemlere başvurulmalıdır. Kireçlenme ağrı ve tutukluk sebebiyle yaşam kalitenizi azaltabilir. Fakat hastalıkla baş edebilmenin yolları vardır. İlaçlarınızı doktor önerisiyle kullanmanız, uygun egzersizler yapmanız tedavi başarısını arttıracaktır. İlaç, fizik tedavi, eklem içi enjeksiyonlar ve ameliyattan sizin için en uygun olan tedavi yöntemi konusunda doktorunuzla birlikte karar veriniz.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Şuap Kibar'dan Şimdi Randevunuzu Alarak Muayene Olabilirsiniz

 

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun