Karpal Tünel Sendromu (El Bileğinde Sinir Sıkışması)

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel, el bilek seviyesinde el parmaklarımızdaki his ve hareketi sağlayan sinirin (median sinir) ve parmaklarımızı hareket ettiren tendonların geçtiği tünel şeklindeki dar bir boşluğun adıdır. Karpal tünel sendromu ise bu tünelde median sinirin sıkışması veya baskıya maruz kalması sonucu elde uyuşma ,hissizlik, kuvvetsizlik ve ağrı gibi şikayetlere yol açan ortopedik bir rahatsızlıktır. Genellikle kadınlarda daha sık görülen bu hastalık her iki el bilekte de görülebilmektedir. Sinir sıkışması hastalıkları içinde en fazla görülen karpal tünel sendromu el uğraşısı fazla olan ev hanımlarında, bilgisayar kullananlarda, ellerini çok kullanan ve zorlayan mesleklerde çalışan kişilerde sık görülmektedir. Bununla birlikte şeker hastalığı, romatoid artrit ,obezite, tiroid hastalıkları, gut hastalığı olanlarda ve hamilelerde daha sık görülmektedir.                

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

El bileğinde ve parmaklarda uyuşma, ağrı,elde kuvvetsizlik,halsizlik ile başlar hastalık ilerledikçe kola ve omuza doğru yayılan ağrılar ile geceleri uyandıran ağrılara, uyuşmalara yol açar. Zamanla el kaslarında zayıflık, erime ve elde kuvvet kaybı meydana gelir. Hasta çok hafif eşyaları bile kaldıramayıp; elinden düşürebilir.     

Op. Dr. Şuap Kibar'a Sorularınızı Telefonla İletebilirsiniz

Karpal Tünel Sendromu Tanısı Nasıl Koyulur?

Karpal tünel sendromu tanısı klinik muayene ve EMG (elektromyografi) tetkiki ile konur. Doktor gerek görürse ek patolojiler için el bileği MRI çekilebilir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Hastalık ileri seviyede değilse öncelikle konservatif tedavi uygulanır;                      

İleri seviyede ağır vakalarda veya konservatif tedaviye cevap vermeyen durumlarda cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Cerrahi tedavide el bileğinden 2-3 santimlik bir kesi yapılarak sinir sıkışması giderilir. Genellikle lokal anestezi ile yapılabilen bir cerrahi operasyondur. Hasta hastanede kalmaz ve aynı gün evine gidebilir. 2-3 gün içerisinde elini kullanabilir.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Şuap Kibar'dan Şimdi Randevunuzu Alarak Muayene Olabilirsiniz

 

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun