İnfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji

İnfeksiyon Hastalıkları ve  Mikrobiyoloji Bölümü; bakteri, virüs, parazit veya mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların tanı ve tedavisi ile uğraşan uzmanlık alanıdır. Aids, hiv, hepatit, hpv, bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi konularda bu bölüme başvurabilirsiniz.

Uzm. Dr. Şafak Göktaş bulaşıcı hastalıklar ve hiv virüsü konusunda şunları söylemektedir:

"Maalesef, genelde insanlar HIV virüsünü taşıdıklarını bilmemektedirler. Çünkü, bir kişi HIV virüsünü kaptıktan sonra her zaman belirti verecek diye bir şey yoktur. Çoğu zaman, hasta test yaptırmadan HIV virüsünü taşıdığını öğrenemez. HIV (+) tanısını koymak için birden çok test vardır. Bunlardan bazıları, Combo test denilen antijen + antikora beraber bakan testlerdir. Bunlar, laboratuvarlarda birçok farklı isimle bulunabilir. Bir diğeri, HIV virüsüne karşı salgılanan antikora bakan anti-HIV testidir. Bir başka test, vücuttaki HIV virüs sayısını ölçen HIV RNA PCR testidir. Bu testler arasında en erken sonuç veren ve duyarlılığı en yüksek olan test HIV RNA PCR’ dır. Fakat tarama testi olarak anti HIV antikor testi yapılır. HIV virüsünün erken aşamada taranması ve saptanması, erken tedaviye başlamak açısından oldukça önemli ve hayat kurtarıcıdır.

HIV Vücutta Nasıl Etkili Olmaktadır?

HIV, vücutta bulunan bağışlık sistemini ayakta tutan CD4 T Lenfositleri ismi verilen hücrelere saldırır. Böylelikle vücudun bağışıklık sistemi zayıflar. Bunun sonucunda, bazı fırsatçı infeksiyonlar ortaya çıkar ve kişide kolay bir şekilde hastalık oluştururlar.

HIV Nasıl Bulaşır?

HIV’in ana bulaş yolu korunmasız cinsel ilişkidir. Anal ve düşük ihtimalle de olsa oral seks ile de bulaşabildiği gösterilmiştir. HIV ile infekte kanla temasla, kan alma, kan verme işlemi ile, infekte iğnenin kullanılması durumunda, doğum sırasında anneden çocuğa emzirme yoluyla, sperm, vajinal salgılar gibi bazı vücut sıvılarının transferi, diş operasyonları, dövme, piercing yaptırmakla bulaşabilir. Gözyaşı, salya, sarılma, el sıkışma gibi yollarla bulaşmaz.

HIV Bulaşan Kişi Bunu Anlayabilir mi?

Çoğu kişide ilk olarak grip benzeri bir semptom oluşur. Ateş, boğaz ağrısı, lenf nodlarında büyüme (beze oluşması), başağrısı, ishal, halsizlik, bitkinlik, ateş, kas ağrıları gibi semptomlar vakaların çoğunda gözükür. HIV bulaştıktan sonra 2-4 hafta içinde bu semptomlar oluşur. Buna Akut HIV infeksiyonu denir. Maalesef çoğu insan, uzun süreli bir grip geçirdiğini sanar ve daha detaylı araştırmaya gerek duymaz. Bu yüzden birçok hastaya tanı konamaz. ABD’ deki son çalışmalara göre HIV ile infekte olan 5 hastadan 1 tanesi, kendisinde HIV virüsü olduğunu bilememektedir. Türkiye’ de bu oranın çok daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

 

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun