İdrar Kaçırma Kader Değildir

Kadınlarda idrar kaçırma; (üriner inkontinans), Uluslararası Kontinans Derneği tanımına göre, objektf olarak gösterilebilen, sosyal ve hijyenik açıdan sorun oluşturan istem dışı, kontrolsüz idrar kaçırma durumudur...

Görülme sıklığı yaşla birlikte artsa da yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kabul edilmemelidir. 35 yaş üstü her 5 kadından birinde, 65 yaş üstü ise her 3 kadından birinde ortaya çıkabilmektedir.Her an idrar kaçırabileceği endişesiyle hasta tedirginlik yaşar, sürekli ped kullanır ve suçluluk ve utanma duygusu ile sosyal hayatı etkilenir. Oysa idrar kaçırma ne utanılacak bir durum ne de yaşlılığın doğal bir sonucudur, yani kader değildir ve tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

İdrar kaçırmada etkili olan nedenler; idrar kesesini tutan kas ve bağ dokularının genetik olarak zayıf ve sarkmaya meyilli kişiler, ailesel yatkınlık, menopoza girme, çok doğum yapmak, zorlu ve müdahaleli doğumlar, aşırı kilolu olmak, şeker hastalığı, kronik öksürük, kabızlık, sigara içme, ışın tedavisi görmüş olmak, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak özetlenebilir.

Klinik yönden bakıldığında idrar kaçırma bir bulgu yani semptomdur. Altta yatan patolojik durum saptanarak tedavi planlanmalıdır.

Buraya Tıklayıp Op. Dr. Tanju Cengiz'den Randevu Alarak İdrar Kaçırma Tedavisine Başlayabilirsiniz

İDRAR KAÇIRMANIN TİPLERİ

Stres: Karın içi basınç artışı ile yani öksürme, gülme, hapşırma ve ıkınma ya da oturma, kalkma, yürüme gibi fiziksel egzersizler ile ortaya çıkan idrar kaçırmadır. En sık görülen tipidir. İdrar kaçıran kadınların yüzde 50-70 inde görülür, en sık nedeni pelvik taban kaslarının zayıflaması ve gevşemesidir.

Sıkışma Tipi: Aniden ortaya çıkan, şiddetli idrar yapma isteği ile görülen ve tuvalete yetişemeden idrar kaçırma durumudur. Çoğunlukla sık idrara çıkma ile beraberdir. Hastaların yüzde 30 unu oluşturur, mesane kaslarının aşırı aktif ve duyarlı olmasından kaynaklanır, genellikle neden bilinmemektedir.

Karma Tip: Stres tip ve sıkışma tipi idrar kaçırma birlikte görülür, hastaların yaklaşık yüzde 20 sinde görülür.

Taşma Tipi: Mesanede kağasitesinin üzerinde idrar biriktiğinde idrar yapma zorunluluğu hissetmeden idrar kaçırma görülmektedir. Diyabet, pelvik ameliyatlar, omurilik yaralanmaları ve multıple skleroz (ms) gibi bazı kas hastalıklarında karşımıza çıkabilmektedir.

Fonksiyonel ve Bilişsel: Hastanın hareket kısıtlılığına bağlı olarak ya da bunaması (demans) olan hastalarda görülmektedir.

TEDAVİ YOLLARI

Stres tipi idrar kaçıran hastalarda diğer tedaviler ile başarı sağlanamazsa tedavi cerrahidir. Günümüzde, dünyada en çok tercih edilen yöntem “vajinal sling” denilen askı yöntemleri  ile hamak tarzında uretraya destek sağlanmasıdır. TVT,TOT denilen bu ameliyatlar vajinal yoldan uygulanır…

Asıcı materyal olarak prolen meshler kullanılır ve hastalar kısa hastanede kalış süreleri ile (ortalama 1 gün) başarılı şekilde tedavi edilmiş olurlar. (başarı oranları 5 yıllık takiplerde yüzde 80’lerin üzerindedir.) Bu kadar yüksek başarılar ile stres tip idrar kaçırmanın kesinlikle tedavisi vardır ve kader değildir.

Buraya Tıklayıp Op. Dr. Tanju Cengiz'den Randevu Alarak İdrar Kaçırma Tedavisine Başlayabilirsiniz

Op. Dr. Tanju Cengiz

Üroloji Uzmanı

Özel Göztepe Hastanesi

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun