Kulak Burun Boğaz

Fonksiyonel Burun Estetiği

Burun estetiği oldukça zor ve çok yönlü bir operasyondur. Amaç hem estetik düzelme hemde fonksiyonel olarak burnun açılmasını sağlamaktır. Bu ikisini bir arada yani hem estetik hemde sağlıklı nefes alabilen bir burun ortaya çıkartmak tecrübe ve anatomi bilgisi gerektirir.Rinoplasti sonrasında bazen burnun aşırı daralmasına bağlı sinus fonskiyon bozuklukları olabilir. Kemik kırılması sonrası burnun dış duvarının içeriye doğru fazlaca çökmesi sinuslerin çıkış kanallarini daraltarak kronik sinüzite yol açabilir.

Hem Fonksiyon Hem Estetik

Yani önce burnu açmak sağlıklı havalanma sağlamak sonra da bunu bozmayacak şekilde doğal ama yakışan bir burun estetiği planlamak birinci hedefimizdir. Bundan dolayı bütün hastalarımda ameliyatta mutlaka endoskop ile sinusleri kontrol ederek fonsiyonlarını koruyarak operasyonunu sonlandırırım.

Burun Esteti̇ğinde Daha Az Morluk ve Şişlik için Ne Yapılmalı?

Burun ameliyatı olmaktan korkan hastaların çoğunun gözünün önüne burnu tamponla doldurulmuş göz altları mor, göz kapakları şiş bir surat görünümü gelmektedir. Oysa günümüzde kullanılan yöntemlerle bu oldukça azalmıştır. Ancak bu konuda ciddi bilgi kirliliği de vardır. Genel olarak yapılması gerekenler operasyonun düşük tansiyonlu anestezi koşullarında yapılması, kanamayı azaltacağı için şişlikleri ve morluğu azaltacağı görülmüştür. Operasyon sırasında steroid kullanımı aynı şeki̇lde ameliyat sonrası şişlik ve ödemi azaltacaktır. Operasyon uygulanırken kemikler düzeltilmeden yumuşak dokunun aşiri sıyrılması, kanama ve morluk şişliği arttırabilir.

Burun Estetiği Hakkında Nasıl Bir Yol İzlemelisiniz?

Burun estetiğine karar vermeden önce mutlaka konusunda uzman doktorunuzla detaylı bir şekilde konuyu değerlendirmelisiniz. Burnunuzun hangi müdahale ile nasıl en sorunsuz biçimde şekillendireceğini rinoplasti uzmanı sizinle yapacağı görüşmeler sonucunda karar verecektir. Doktorunuzla aranızda güven ortamı oluştuktan sonra burun estetiği için uygun bir tarih belirleyebilirsiniz. Bunun dışında burun estetiği sırasında ve sonrasında yaşanabilecek gelişmeler hakkında tüm sorularınızı doktorunuza iletebilirsiniz.

Op. Dr. Erkan UYGUR

Burun Estetiği Hakkında Sizi Arayalım

Özel Göztepe Hastanesi'nin Paylaştığım Tüm İletişim Kanalları ile Tarafıma Bilgilendirme Yapmasını Onaylıyorum.

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun