Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Hastanemizin en yeni teknoloji ile donatılmış fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniğinde uzman hekim ve fizyoterapist kadrosu haftanın 6 günü muayene ve tedavi imkanı sunmaktadır .Hastanemizde yatarak veya ayaktan tedavi programları dışında gereken durumlarda ‘’ evde tedavi programları’’ da uygulanabilmektedir.Ayrıca geç saatlere kadar çalışan hastalarımız için tedavi saatleri akşam 20.00 a kadar uzatılmıştır.

Tedavi alanımıza giren hastalıklar

OSTEOARTROZ (KİREÇLENME): Vücutta bazı eklemlerde oluşan aşınma ve dejenaratif degişiklerin genel adı osteoartroz olup etkilediği bölgeye bağlı olarak tedavi programları düzenlenmektedir.Amaç ağrıyı ortadan kaldırmak, harabiyeti yavaşlatmak, günlük yaşam aktivitelerindeki kısıtlılığı azaltmaktır. OSTEOPOROZ çeşitli nedenlere bağlı olarak kemik kütlesinde azalma ve kırılganlığında artış osteoporoz olarak adlandırılmaktadır.Tedavisi nedenine baglı olarak degişkenlik göstermekte , genellikle uzun süreli ve etkili bir ilaç tedavisi ile birlikte fizik tedavi ve rehabilitasyon proramı gerekli olmaktadır.

BEL VE BOYUN BÖLGESİ FITIKLARI Disk herniasyonları Daha çok bel bölgesinde olmak üzere boyun ve sırt bölgelerinde de rastlanan oldukça ağrılı ve günlük yaşamı kısıtlayıcı klinik durumalardır. Tedavisinde herniasyonun yeri, şiddeti ve etkilediği alan tedavinin şeklini ve süresini belirlemektedir. Cerrahi tedavi gerektirmeyen herniasyonların fizik tedavi proramları ile iyileşme süresi hem hızlı. hemde kalıcı olmaktadır.

ORTOPEDİK REHABİLİTASYON: Ortopedik ameliyatlar ve alçı uygulamalarını takiben gelişen, eklem ve kaslardaki sertliklerin giderilmesi , ağrıların yokedilerek fonksiyonların tekrar kazanılmasına yönelik tedavi programları uygulanmaktadır.

SPOR YARALANMALARI: Sportif yaralanmalarda ortopedik müdahale gerektirmeyen vakalarda; ezilme, burkulma, ödem ve agrıların tedavisinde elektroterapi uygulamaları ve rehabilitasyon proramları ile hastanın bir an once normal yaşam aktivitelerine dönmesi sağlanmaktadır.

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON: Beyin damarlarındaki kanama veya tıkanmaya bağlı geçirilen felçlerde ( inme), omurilik yaralanmalarına bağlı gelişen felçlerde, yüz felcinde çeşitli sinir sıkışmalarına bağlı gelişen ağrılar ve kas güçsüzlüklerinin ( carpal tunnel sendromu,ulnar sinir tuzaklanması gibi) tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon programları hastanın günlük yaşam aktivitelerini tekrar kazanmasına olanak sağlamaktadır

DOĞUM ÖNCESİ VE SONRASI EGZERSİZ UYGULAMALARI

Gebelerde 16. haftadan itibaren uygulanan egzersiz programları ile annenin doğuma hazırlanması esas amaçtır.Gebelik boyunca bozulan duruşun (postür) düzeltilmesi ,bel karın ve pelvis kaslarının güçlendirilerek doğumun kolaylaştırılması, solunum egzersizleri ile annenin doğum sırasındaki performansının artırılması için gerekli olan egzersizler gebelik aylarına gore ayrı ayrı olup fizyoterapistler eşliğinde uygulanmaktadır.

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun