Erkeklerde Cinsel İşlev Bozukluğu: Erektil Disfonksiyon (ED)

ED; erkeğin,  cinsel ilişki için  yeterli penil ereksiyonu  (sertleşmeyi) en az 3 ay süreyle oluşturamaması ve/veya sürdürememesi durumudur.Özellikle yaşlanma sürecinde ereksiyon yetersizliği oluşmasını yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak algılayarak bunu sorunmuş gibi görmeme ve ifade etmeme de bir baska önemli noktadır.Yaşla birlikte cinsel aktivite azalmış gibi görünse de cinsel istek sürmektedir.Yapılan arastırmalarda, evli erkekler arasında sertleşme ve cinsel işlev bozukluğu oranının  %40 lara yakın olduğu bildirilmiştir.

Erektil Disfonksiyon tedavisinde öncelikle hastaların beklentilerinin de dikkate alınması ve hatta tedavi kararının hasta ve  partneriyle birlikte kararlaştırılması tedavinin basarısını da olumlu olarak etkileyecektir.Tedavi de nedenler ortaya konulduktan sonra ilk basamak tedavi ağızdan alınan ilaçlardır.  Günümüzde çok  popüler hale gelen PDE 5 inhibitörleri ile ereksiyonun kalitesı ve süresi artırılarak %55-80 oranın da başarı sağlanabilmektedir. Bu grup ilaçlar viagra olarak bilinen mavi ılaç sildenafıl, doku içi etkisinin daha fazla olduğu vardenafil ve etki süresininın 24-36 saat olduğu hafta sonu hapı olarak da bilinen tadalafıl en sık kullanılanlarıdır. Bu grup ılaçlar tüm vasküler dokular üzerınde de etki göstermesi nedeniyle özellıkle nitrat içeren ve vazodilatasyon ıle tansiyon düşüren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Bunun dışında ağır kalp yetmezlıklerınde, yeni geçirilmiş kalp krizlerinde  mutlaka kardıolog kontrolunde ya da onerisi ıle kullanılmalıdır.Oral tedaviler  dışında intrakevernozal injeksionlar ıle teklı ılaç ya da 2 lı 3 lü karışımlar ıle de %75 lere varan başarılar bildirilmiştir.. Uzun sürelı kullanımda fibrozise yol açmaları ya da uzamış ereksiyon gibi yan etkılerinin olması dezavantajlarıdır. Gene Avrupa ve ABD de daha sık kulanılan ama ülkemızde özellıkle de hasta tarafından pek benimsenmeyen yöntem ıse vakum cıhazlarıdır. Penisin içine geçirildiği  bir silindir ve buna baglı bır pompa yardımıyla silindir  içersinde  negatıf basınç oluşturarak venöz dönüs blokajı  ile penisde sertleşmeyi amaçlayan bir yöntemdır. %50 lerın uzerınde başarılar bildirilmiştir..

Op. Dr. Tanju Cengiz'e Sorularınızı Telefonla İletebilirsiniz

“küçük dokunuşlar, büyük mutluluklar” dediğimiz son günlerde daha çok gündeme gelen ve yeni nesil 2. Jenerasyon düşük yoğunluktaki şok dalgaları üreten cihazlar ile uygun vakalarda %80 lere kadar başarı elde edilebilmektedir. Renova Linear Shockwave Therapy (LSWT) cihaz ile 4 hafta, haftada 1 kez penis bölgesine prob yardımıyla düşük yoğunluklu şok dalgaları uygulanarak yeni damarsal yapılar ( anjiogenesis) oluşturulması ve mevcut damarlardaki kanlanmanın arttırılması amaçlanmaktadır. Herhangi bir yan etkisi olmayan, kolay uygulanabilen, endikasyonu iyi konulmuş vakalarda başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemidir.

Bu tedaviler ile başarı sağlanamayan hastalarda en sık kulanılan cerrahi tedavı ise penıl protezlerdır (PP).  PP ler, halk arasında “mutluluk çubuğu” denilen  genellıkle silikon yapıda çubuklar olup dilatasyon ve uygun ölçüm ıle kavernöz dokuların ıcıne yerlestırılır. Tek ve cok parcalı farklı tıplerı mevcuttur.%95 lere varan başarıları olan bir cerrahı yöntemdir ve geri dönüşü  yoktur,  bu konuda hastalar bılgılendırılmelı ve beklentılerı paylasılmalıdır. PP, orgazm olmayı ve boşalmayı engelleyen bir unsur değildir. Protez tamamen vücut içerisinde gizlidir, hasta ve partner mutluluğu çok yüksektir.

Unutmayınız ki... 

Sertleşme problemi günümüzde milyonlarca erkeği ilgilendiren, önemli sosyal ve psikolojik etkileri olan ama tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. ABD de yapılan çalışmalarda bile bu şikayeti olan erkeklerin yalnızca u doktora başvurmaktadır. Asla utanılacak bir durum değildir ve hiç çekinmeden, tercihen partnerinizle birlikte,  doktorunuza başvurarak,  sorunlarınızı tüm yönleriyle dile getirmelisiniz.

 

 

Şimdi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Tanju Cengiz'den Online Olarak Randevunuzu Alabilirsiniz

 

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun