Doğum Sorası Eski Kiloya Nasıl Kavuşulur?

Çoğu anne doğum yapar yapmaz hemen eski kilosuna dönmek ve eski kıyafetlerini girmek ister. Bu nedenle de farkında olmadan kalori kısıtlamasına gidebilir. Ancak emzirme döneminde kalori kısıtlaması anne sütünüzün miktarını azaltabilir. Bu nedenle annenin kiloları ile bir sürede daha barışık olmaları ve kilo kaybını zamana bırakmaları anne sütü için önemlidir.

Emzirme döneminde yeterli su tüketimi hem anne sütünüzün artmasına destek olacak hem de metabolizma hızınızı oranında hızlandıracağı için kilo kaybınıza destek olacaktır.
Emzirme ile birlikte ilk 6 ay günde + 500 kalori, 6 ay sonrasında ise 400 kalori fazladan harcayabilir, bu durumda anne ortalama günlük 170 kalori yakmış olacaktır. Ancak yanlış beslenme sonucu harcanan kalorinin üzerine çıkılırsa bu süreç kilo artışı ile sonlanabilir.
Annenin alması gereken kalori herkes için değişim gösterse de günlük beslenme en az 1500 kalori olmalıdır.
Çevreden gelen ‘yemezsen sütün olmaz’ uyarılarına karşılık dengeli beslenerek ve yeterli kaloriyi alarak hem sütünüzü artırabilir hem kilo kaybedebilirsiniz.
Yağlı, kızartma gibi besinler sütünüze bir fayda sağlamayacağı gibi kilo artışınıza neden olabilir.
Doğum sonrası kısa yürüyüşler yapmak, pilates, yoga gibi sporları tercih etmek hem sizi rahatlatacaktır hem metabolizmanızı hızlandıracağı için kilo kaybınıza destek olacaktır.
Zayıflama çayları anne sütüne karışacağından bebeğiniz için zararlı olabilir. Annenin de zayıflama çayları yerine süt artırıcı çayları tüketmeleri ve sağlıklı beslenmeleri kilo kaybetmelerine yardımcı olacaktır. 

Uzm. Dyt. Sernaz Çakır Ercil

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun