Diz Kireçlenmesi ve Diz Protezi

Diz eklemindeki kıkırdak dokunun zaman içerisinde yıpranması ve aşınmasına bağlı olarak ortaya çıkan duruma diz kireçlenmesi (gonartroz) denir. Hastalık genellikle yaşa bağlı olarak dizlerdeki kıkırdak dokunun yıpranması veya başka bir hastalık (romatizmal hastalıklar, obezite gibi) ya da travmatik olarak kıkırdak dokunun zarar görmesi ile oluşur. Hastalığın ilk ve en önemli belirtisi diz ağrısıdır. Yürüyüş sırasında artan ağrı merdiven inip çıkmakta zorlanma, yere çömelip kalkamama, hastalık ilerledikçe dizde şişlikler, gece ağrıları ve hastalık iyice ilerlediğinde yürüme güçlüğü ve bacaklarda eğrilik, çarpıklık ortaya çıkar. Hastalığın tanısı için muayene ve uygun şekilde çekilen röntgen yeterlidir. ek patolojileri ayırt etmek için MRI gerekebilir.

 

Op. Dr. Şuap Kibar'a Sorularınızı Telefonla İletebilirsiniz

Diz Kireçlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hafif ve orta derecede kireçlenmelerde diz egzersizleri, kilolu hastalarda kilonun azaltılması, dizi zorlayıcı aktivitelerden kaçınılması ,gerekirse ağrı kontrolü için ilaçlar ve eklem içi enjeksiyonlar ( PRP, hyaluronik asit enjeksiyonları) önerilir. Eğer kemik dizilim bozukluğu varsa kemik dizilimini düzeltici osteotomi ameliyatları; eklem içi ek sorunlar var ise (menisküs yırtığı, eklem faresi gibi ) artroskopik eklem temizliği veya eklemin tek tarafının bozulduğu durumlarda yarım (unikonduler) protezler yapılabilir. İleri derecede kireçlenmelerde veya diğer tedavilerin çözüm olmadığı durumlarda tek ve etkili çözüm diz protezi ameliyatıdır.

Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Diz protezi ameliyatı kireçlenmiş olan eklem yüzeylerinin özel metal alaşımlarla kaplanması ameliyatıdır. Amaç hastaların ağrısız ve hareketli bir dize kavuşmasıdır. Ameliyat kararı hastanın dizindeki kireçlenmenin derecesi, ağrısı ve yaşı dikkate alınarak verilmektedir. Gerekli anestezi tetkikleri ve ameliyat hazırlıkları yapıldıktan sonra ameliyat olan hastalarda hastanede kalış süresi 3-5 gün arasındadır. Ameliyatın hemen ertesi günü hasta koltuk değneği veya yürüteç desteğiyle tolere edebildiği kadar üzerine ağırlık vererek yürümeye başlar. Hastalar hastaneden taburcu olduklarında kendi başlarına kişisel ihtiyaçlarını görebilecek ( tuvalete gitme, ev içersinde yürüme gibi ) duruma gelirler. 4-6 haftalık egzersiz programı ile normal günlük yaşamlarına dönebilirler.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Şuap Kibar'dan Şimdi Randevunuzu Alarak Muayene Olabilirsiniz

 

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun