Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

AŞILAR

Aşılar ölümcül hastalıkları önleyen bakteri,virüs gibi enfeksiyon etkenlerine karşı bir  panzehirdir. Vücut aşıyı aldığı zaman antikor üretir ve bağışıklık sistemi oluşur. Yani vücudumuz hastalıklara karşı hazırlıklı hale gelir.

Aşı ile önlenebilir hastalıklar nedeniyle her yıl dünyada milyonlarca insan ölmektedir. Aşılama bulaşıcı hastalıklara karşı toplumu korumanın en etkili  en ekonomik en güvenilir yöntemlerinden biridir. Aşılama tüm tıbbi tedavilerden daha çok yaşam kurtarır.

Bulaşıcı hastalıklara neden olan mikropların canlı olmayan veya zayıflatılmış versiyonları olarak insan vücuduna enjekte edilmesiyle aşılama gerçekleşir. Bağışıklık sistemi, zayıflatılmış mikroplarla savaşmaya başlar. Ancak bu durum hastalığa neden olmaz. Gelecekte gerçek enfeksiyonla karşılaşıldığında vücut daha önceki savaşını hatırlayarak aşı ile önlenebilir, hastalıklara karşı korur. Günümüz aşılarının yan etkileri yok denecek kadar azaltılmıştır.

Özellikle viral kaynaklı bulaşıcı hastalıklara karşı etkili ilaçlar olmaması nedeniyle bu hastalıklardan kaynaklı ölümlerin önüne geçilememiştir.

Aşılar kullanılmaya başlandığından bu yana bulaşıcı hastalıkların görülme sıklığı azalmış bulaşıcı hastalıklardan  kaynaklanan ölümlerin önlenmesine önemli katkı sağlanmıştır.

 

 

Uzm. Dr. Metin Doğru

AŞI TAKVİMİ

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun