BEYİNDEN GELEN KÖTÜ ŞAKA! PANİK ATAK GEÇER Mİ?

PSİKOLOJİ BÖLÜMÜMÜZ ŞU ANDA HİZMET VERMEMEKTE OLUP, YAZILARIMIZ BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR.

Panik Bozukluk;

*Tekrarlayıcı olan ve beklenmedik gerçekleşen panik ataklar ile,

*Ataklar tekrarlamaya devam ettikçe, ataklar arasındaki diğer zamanlarda başka panik ataklar da yaşayabileceğine ilişkin sürekli kaygı duyma, her an yeni bir panik atağın geleceğini beklemeye başlama (Not: Bu endişeli bekleme durumunun adı; Beklenti Anksiyetesidir),

*Yaşanan bu panik atakların kalp krizi geçirme, kalp krizi geçirip ölme, kontrolünü kaybetme vb. kötü sonuçlara yol açabileceğine dair inançla sürekli kaygı ve üzüntü duyma ve ya ataklara ve düşündüğü kötü senaryolara karşı önlem almak için bazı davranış değişiklerinin görüldüğü (yanında ilaç, su taşıma, çeşitli yiyecekler taşıma, evden çıkmama, işe/okula gitmeme),

Kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen psikolojik bir rahatsızlıktır.

 

Agorafobili Panik Bozukluk;

‘Agorafobi’ teriminin tercümesi ‘alan korkusu’ dur. Hastaların, panik atağı tekrar yaşayacaklarını zannettikleri yerlere (kamuya açık kalabalık yerler, alışveriş merkezleri, sinemalar,dar ve kapalı odalar, tren, otobüs, uçak vs. seyahatleri) yalnız başlarına gidememeleri, oralara gitmekten kaçınmaları, bu yerlerde kaldıkları sürece büyük korku yaşamaları ile karakterize olan durumdur.

 

Peki; Panik Atak Nedir?

Olay endeksli (heyecan, stres yaratan) veya çoğu zaman durup dururken aniden ortaya çıkan, zaman zaman tekrarlayan, yoğun sıkıntı ve korkuya yol açan nöbetlerdir. Ancak panik atakların oluşumunda stres büyük bir etken olarak ortaya çıkar. Panik Atak, birdenbire başlar, giderek şiddetlenmeye başlar ve yaklaşık 10 dakika içinde şiddeti en yoğun düzeye çıkar; çoğu zaman da 10-30 dakika devam ettikten sonra kendiliğinden geçer (1 saate kadar süren panik ataklarda yaşanabilir).

 

Panik Atağının Belirtileri Nelerdir?

Çarpıntı, kalbin kuvvetli  ya da hızlı vurması
Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma,
Soluğun kesilmesi 
Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma
Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma,
Uyuşma ya da karıncalanma
Üşüme, ürperme ya da ateş basması ,
Bulantı ya da karın ağrısı  
Terleme
Titreme ya da sarsılma 
Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu
Ölüm korkusu
Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme

Bir panik atakta bu belirtilerden en az  4 ya da daha fazlası bulunur. Bu bedensel duyumlar olağan dışı yoğunlukta hissedilir.

 

Panik Bozukluğun Tedavisi Mümkün Müdür?

Yine yinelemek gerekirse; Panik Bozukluk, tedavisi mümkün bir hastalıktır. Günümüz için etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış iki türlü tedavi vardır:

1. Psikoterapi Tedavisi (Özellikle Bilişsel-Davranışçı Terapi)

2. İlaç Tedavisi: (Beyin Sinir Hücrelerinde Bozuk Olan Hormon Faaliyetlerini Düzelterek Panik Atakları Önleyen İlaçlar, Panik Bozukluk Tedavisinin Bir Parçası Olarak Oldukça Etkili Olabilir.)

Bilinmesi gereken en önemli durumlardan biri; bazı panik bozukluk hastalarında sadece Psikoterapi tedavisi ile iyileşme sağlanır; fakat yaşanan yoğunluk ve şiddete göre bazı hastalarda kombin tedavi (Psikoterapi+İlaç) gereklidir. Hastaların bilmesi gereken; tek başına ilaç tedavisi hiçbir zaman tam bir iyileşme sağlamaz.

En İyi Sonuç, Bu iki çeşit tedavinin birlikte uygulanması ile alınmaktadır.

 

LÜTFEN UNUTMAYINIZ !

Panik Bozukluk, kesinlikle ölüme, çıldırmaya yol açan bir hastalık değildir. Toplum içinde herhangi 100 kişinin yaklaşık 3-4’ü bu hastalığı ya daha önce geçirmişlerdir ya da halen bu hastalığı yaşamaktadırlar. Uzman ile işbirliği halinde kurduğunuz uygun tedavi yöntemi ile bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Sabırlı ve kararlı olmalısınız…Sağlıklı günler.

Uzm.Psk.Cansu ANGIN

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun