Bel ve Boyun Fıtığı

Beyin ve Sinir Cerrahi (Nöroşirurji)

Nükleoplasti Yöntemi

Bıçaksız Kansız Narkozsuz Bel Fıtığı Tedavisi

İnsanların %80’I hayatının bir döneminde bel ağrısı çeker ve bel ağrısı tüm dünyada en çok iş kaybına yol açan nedenlerin başında gelir. Bu kadar yüksek oranda görülen bu hastalıkta tedavi ve teşhis imkanları gün geçtikçe modern yöntemlerle artmaktadır. 

İnsanların rahatlıkla işine dönmesi, iş kaybı olmaması, ağrılarından kurtulması için daha basit komplikasyonsuz hastada riski azaltan tedaviler geliştirilmiştir. Artık basit bel fıtıklarında eski açık yöntemler geride kalmıştır. 

Günümüz modern tedavisinde birçok bel fıtığı lazerle tedavi edilmekte hastalar 10 dakikalık bu işlemin ardından hemen kalkıp gezebilmekte, ağrılarından kurtulmakta, normal hayatına ve aktivitesine hemen dönebilmektedir.  

 

LAZER TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Hasta, bu tedaviye uygunsa ameliyathanede steril şartlarda uyutulmadan local anestezi ile LAZER TEDAVİ uygulanabilir. Özel iğnesiyle taşan ve baskı yapan disk mesafesine girildikten sonra lazer cihazının özel probu sokulur ve hastayla sohbet edilerek 10 dk’lık buharlaştırma işleminden sonra işleme son verilir ve hasta ayakta servise alınır 1 saat sonra da taburcu olup normal günlük aktivitesine döner. 

 

BÜTÜN HASTALARA LAZER YAPILIR MI?

Lazer için belli kriterler vardır. Her hastaya uygun değildir onun için dikkatli olmak lazım eğer bel fıtığı varsa ve bu fıtık  MRG de omurilik içine tamamen patlamamışsa hasta ayaktayken ya da otururken bel ve bacak ağrısı var ama muayenede ayakta güç kaybı ya da idrar ve büyük abdest kaçırma yoksa hastaya ilaç tedavisi denenmiş ama sonuç alınamamışsa bu kriterlere uyan her hastaya yapılabilir. 

 

KAÇ TÜRLÜ LAZER TEDAVİ YAPILABİLİR?

Üç türlü yapılabilir.

1- IDET (Intradiskal 

Elektrokoagüloterapi)

2- Nükeoplasti

3- Nükleotomi

 

BİRBİRİNDEN FARKI NEDİR? 

IDET ile Nükleoplasti birbirine benzer sadece kullanılan lazer cihazının ısı farklılığı vardır. Nükleotomide içerideki fıtık materyali lazerden sonra aspiratörle boşaltılır. 

 

BOYUN FITIKLARINDA UYGULANABİLİR Mİ?

Elbette, kriterler bel fıtığında neyse boyun fıtığında da aynı işlem aynı şekilde uygulanabilmektedir. 

Hastanemizde bel ve boyun ağrısı olan hastalar son derece titiz bir şekilde incelendikten sonra sağlıklarına kavuşmaları için hangi yöntemlerden fayda göreceklerse endikasyonu konup, son derece modern yöntemlerle tedavi yapılmakta ve kısa sürede sağlıklarına kavuşmaktadır. Unutmayın ki modern yöntemlerle bel fıtığı tedavisi artık çok kolay bıçaksız, kansız, narkozsuz yapılabilmektedir. 

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun