Bel Fıtığı ve Boyun Fıtığı için Ameliyatsız Tedavi Seçenekleri

Bel Fıtığı ve Boyun Fıtığı için Ameliyatsız Tedavi Mümkün Mü?

Bel  ve boyun fıtıklarında bir çok hastada ameliyata gerek kalmadan tedavi edilmektedir. Eğer patlamış fıtık yoksa, felce gidecek kadar güçsüzlük mevcut değilse, idrar ve büyük abdest kaçırma bulunmuyorsa; alternatif girişimsel tedavilerle kliniğimizde ameliyat gerektirebilecek bir çok fıtık ameliyata gerek kalmadan tedavi edilmektedir.

Ameliyatsız Tedavi için Hangi Yöntem Uygulanıyor?

Bugün son gelinen nokta ise yine cerrahi girişime alternatif bir uygulama olan “ Disk Nükleoplasti” yöntemidir. Bu yöntem, hem bel hem de boyun fıtıklarında uygulanmaktadır.

Bu Tedavi Nasıl Gerçekleşiyor?

Bu tedavi, özel görüntüleme sistemleri eşliğinde (skopi) fıtığa neden olan yastıkçıkların içine girilerek; merkezdeki çekirdek hücrelerinin “radyofrekans” denilen özel bir teknoloji ile buharlaştırılması esasına dayanmaktadır. Merkezi boşalan yastıkçıklarda sinirlere baskı yapan bombeleşmiş kısım geri çekilmekte, bu sayede sinirlere olan bası ortadan kalkarak anormal durum düzelmektedir.

Bu İşlem Ne Kadar Sürüyor?

İşlem 15 dakika sürer.

Op. Dr. Ayhan Kara'ya Sorularınızı Telefonla İletebilirsiniz

Ameliyatsız Başka Bir Fıtık Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ozon Nükleolizis

Fıtığa neden olan diskin içerisine “OZON” verilmesi de benzer sonuçlara neden olan uyguladığımız faydalı,neştersiz bir yöntemdir. “Ozon Nükleolizis” olarak adlandırılır. 10 dakikalık bir girişimdir. Hasta o gün evine dönebilir. Ozon nükleolizis yöntemi, tüm fıtık olgularında (patlamış olsun yada olmasın), dejenere disk hastalığında uyguladığımız bir yöntemdir. Komplikasyonları hemen hemen yok denecek kadar güvenli bir uygulamadır. Bazı hastalar işlemden sonra geçici ağrı , ağırlık ve yanma hissi duymaktadırlar,

Epidural

Deneyimli ellerde oldukça emniyetli bir yöntemdir. Hastanın durumuna göre bel ya da boyun fıtıklarının her safhasında uygulanabilir. Kortizonun sistemik uygulanışında görülen yan etkiler bu uygulamada görülmez. Bel ya da boyun fıtıklarında medikal tedaviye dirençli vakalarda bizim ilk tercihimizdir. Bu yöntemde fayda görmeyen hastalarımıza daha ileri teknolojik girişimler için aday gözü ile bakarız.

Bu yöntemi tercihteki nedenimiz;

Fıtık dokusu civarındaki şişliği ( ödemi) azaltmak, bu yönle ağrıya engel olmak siniri rahatlatmak

Ağrıya neden olan maddelerin fıtık ( disk) dokusundan salınımına engel olmak.

Bu uygulamayı 20 gün ara ile iki kez yapıyoruz. Yılda üç kez yapılabilir. Oldukça etkili bir yöntemdir. Orta vadeli çözüm getirir. Bazı vakalarda fıtığın bir daha tekrarlamadığı görülmüştür.

Laser Mikrodiskektomi

Ameliyathane koşularında tamamen steril şartlarda hazırlanan hasta görüntüleme cihazları eşliğinde yaklaşık 2 dakikada tamamlanır. Acısız ve neştersiz, narkozsuz olan bu uygulama etkin bir yöntem olup fıtık dokusunun bir kısmı buharlaştırılarak eritilmiş olur. Küçülen disk sayesinde hastalar fıtıktan kurtulur.

Bu girişimden 1 saat sonra hastaları evine gönderiyoruz. 2 gün yatak istirahati ve özellikle ilk hafta ayakta fazla kalmaması ve ağır kaldırmaması önerileri ile taburcu ediliyorlar.

Fıtık Tedavisi için Ne Zaman Cerrahi İşleme Geçilebilir?

Bu neştersiz çözümlerin ehil ellerde hiçbir yan etkisinin olmaması, kısa sürede gerçekleştirilmesi, narkoz gerektirmemesi ve de işlemden sonra 1-2 saat içinde hastaların evlerine gidebilmeleri bu yöntemlerin cazibesini artmasına aşırı bir taleple karşı karşıya kalmamıza neden olmaktadır. Artık ameliyattan korkan hastalar için ciddi bir seçenekler önümüzde durmaktadır.

Cerrahi seçenek ise ancak hiçbir tedaviye yanıt vermeyen ağrısı olan, kol yada bacaklarında incelmelere neden olan yada refleks kayıplarına neden olan durumlarda devreye sokulabilecek en son seçenektir. Artık açık cerrahi ameliyatlarının bel ve boyun fıtığının tedavisindeki yeri çok sınırlıdır.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayhan Kara'dan Şimdi Randevunuzu Alarak Muayene Olabilirsiniz

 

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun