ANNE SÜTÜNÜN ANNEYE FAYDALARI

Beslenme ve Diyet

6 ay sonrasında ek besinlere başlanmakta ancak 2 yaşına kadar bebeğe anne sütü vermek bebeğin bağışıklık sistemi açısından büyük önem taşımaktadır. Emzirmenin bebeğe faydasının yanı sıra anneye faydası da bulunmaktadır. Peki nedir bu faydalar?

Birçok anne doğumdan hemen sonra zayıflamak ve eski kilosuna dönmek ister. Emzirmeyle beraber doğru besin seçimleri de yapılırsa bu tabi ki mümkün olabilir.
Süt üretimi ile birlikte hamilelik döneminde depolanan yağ hücreleri kullanılır. Bu durumda kilo kaybını hızlandıracaktır.
1 saatte 5 km hızla yürüyüş yapıldığında 227 kalori harcanmaktadır.  Anne emzirme ile birlikte günlük ortalama 500 kalori fazladan yakmaktadır. Ancak yanlış beslenme sonucu harcanan kalorinin üzerine çıkılırsa emzirme döneminde kilo artışı görülebilir.
Doğum sırasında bebek, plesenta ve amniyo sıvısının ağırlığı ile birlikte ortalama 4,5-5 kg kayıp olacaktır. Sonrasında ise haftada 500 gr kayıp sütünüzü azalmadan sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olacaktır.
Emzirme dönemindeki su tüketimi hem sütünüzü hem de metabolizma hızınızı artıracağından kilo kaybına destek olacaktır.
Yüksek lif içeren meyve, sebze, ceviz, badem, tam buğday ekmeği gibi besinler hem tokluk hissi sağlayacak hem süt kalitenize katkıda bulunacaktır.
Emziriyor olmanız porsiyonları büyütmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Az az sık sık beslenmek hem kilo kontrolüne destek olacak hem de sütünüzü artıracaktır.
Çevrenizde abur cubur yiyecekler yerine sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmaya özen göstermelisiniz.

Hamilelik döneminde alınan kiloların verilmesi 6 aydan uzun bir zamanı kapsayabilir. Vücudunuzdaki değişimi kabul eder sağlıklı bir yaşam tarzı benimserseniz hem mutlu hem de sağlıklı olacağınızı unutmayın.

Uzm. Dyt. Sernaz Çakır Ercil

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun