6 Adımda Bayram Beslenmesi

Beslenme ve Diyet

Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişiler, öğün sayısındaki azalma ve günlük rutin beslenme düzeninde değişimler olması sebebiyle bayramda daha fazla yeme eğilimi göstermekte ve normal yeme düzenine geçmede zorlanmaktadırlar. Bayramın gelişini ‘’artık yeme zamanı’’ olarak görerek aşırı miktarda besin tüketmektedirler. Bu davranış da beraberinde hazımsızlık ve mide problemlerini getirmektedir.

ARA ÖĞÜN YAPMAYA ÖZEN GÖSTERİN.

Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin metabolizmasında yavaşlama olabilmektedir. Kimileri kilo kaybederken kimileri kilo alarak ramazanı sonlandırmaktadır. Metabolizmayı hızlandırabilmek için uzun süre aç kalınmamalıdır. Öğün araları üç saati aşmayacak şekilde ayarlanmalıdır.  Bayrama geçiş evresinde amaç normal beslenme düzenine geçişi sağlamak ve bunu sürekli hale getirmektir. Üç günlük bu bayramda beslenmeyi de üçe bölmek uygun olacaktır. İlk gün olabildiğince hafif gıdalar tüketerek metabolizmayı önceki düzene hazırlamak gerekmektedir. Böylelikle sonraki günlerde daha rahat beslenme sağlanacaktır. Ara öğünleri çikolata ve şekerle geçiştirmek yerine meyve ve fındık, badem veya ceviz gibi yağlı tohumları tercih etmek hem daha sağlıklı hem de daha doyurucu olacaktır.

SU TÜKETİMİNİ İHMAL ETMEYİN VE POSA MİKTARINI ARTIRIN.

Oruçtan çıkılan ilk günler olan bayramda öncelikle günlük sıvı gereksinimi karşılanmaya çalışılmalı ve sıvı tüketimi mutlaka artırılmalıdır. Günlük en az 1,5-2 lt su tüketilmelidir. Suyun yanı sıra az şekerli kompostolar, ayran ve soda da tüketilebilir. Ramazan boyunca yetersiz sıvı tüketimine bağlı olarak kabızlık şikâyetlerinin önüne geçmek için posalı(lifli) gıda alımı artırılmalıdır. Posa ihtiyacını kuru baklagillerden, sebze ve meyvelerden karşılamak mümkündür.

KAHVALTI ETMEYİ UNUTMAYIN.

Güne hafif bir kahvaltı ile başlanmalı ve öğünler atlanmamalıdır. Kahvaltıda yumurta, tam tahıllı ekmek, beyaz peynir, taze meyveler ve yeşillikler mutlaka olmalıdır. Ramazan süresinde yenilen pidelerin yerine tam buğday ekmeği tüketilmelidir.

TATLILARA DİKKAT.

Ev ziyaretlerinde tatlı, şekerleme veya çikolata tüketimi minimuma indirilmelidir. Bu gıdaların tüketimi kan şekerinde ani yükselmeler ve hızlı düşüşler yapmaktadır. Bu da bir sonraki öğünde normalden fazla miktarda besin tüketimine neden olmaktadır. Bu sebeple baklava, kadayıf tarzı şerbetli tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlılar tercih edilmelidir.

Eğer illa şerbetli tatlılar tüketilecekse yanında mutlaka bir bardak süt, ayran veya şekersiz sütlü kahve de tüketilmelidir. Böylelikle tatlının neden olduğu kan şekeri artışı süt ürünlerindeki protein sayesinde baskılanacaktır. Günlük çay tüketimi sekiz fincanı, kahve tüketimi de iki fincanı aşmamalıdır. Bu durum özellikle kalp-damar hastalığı ve tansiyon rahatsızlığı olan yaşlı bireylerin kalp ritminde değişimlere neden olabilmektedir.

GECE YEMELERİNE DEVAM ETMEYİN.

Ramazan ayıyla birlikte gece sahur yemekleri de alışkanlık haline gelebilmektedir. Bu alışkanlığı olabildiğince hızlı bir şekilde değiştirmek için gece yemeleri sonlandırılmalıdır. Gece yatmadan en az iki saat önce yemek yeme işi bitirilmelidir.

FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ ARTIRIN.

 Ramazanla birlikte yavaşlayan metabolizmayı artırmaya yönelik bir başka adım da fiziksel aktiviteyi artırmaktır. Bahçe işleriyle uğraşmak, bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak gibi aktiviteleri günlük yaşamın bir parçası haline getirmek hem fiziksel hem zihinsel açıdan rahatlama sağlayacağından faydalı olacaktır.

Bayram için Örnek Menü:

SABAH

Açık çay

Bir adet haşlanmış yumurta

2-3 dilim beyaz peynir

5 adet zeytin veya bir adet tam ceviz içi

Bir porsiyon meyve

Domates, salatalık

2 dilim tam tahıllı ekmek

ARA

Bir porsiyon meyve

ÖĞLEN

8-10 kaşık zeytinyağlı sebze yemeği

Salata

Ayran, yoğurt veya maden suyu

2-3 dilim tam tahıllı ekmek

ARA

Bir porsiyon meyve

ARA

1 fincan şekersiz kahve ( + 1 kase sütlü tatlı arzu edilirse bu ara öğünde tüketilebilir)

AKŞAM

120 gr ızgara et/tavuk/balık

1 kâse çorba

6-8 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği

Salata

2-3 dilim tam tahıllı ekmek

ARA

1 su bardağı yağsız süt veya yoğurt

2 porsiyon meyve

 

Stj. Dyt. Nupel ÇOLAK

Uzm. Dyt. Sernaz Çakır ERCİL

E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun
E-Randevu Biz Sizi Arayalım Doktorlara Sorun